سفارش تبلیغ
صبا ویژن
زائران در بند

اظهارات سخنگوى وزارت امورخارجه در جمع خبرنگاران داخلى و خارجىسخنگوی وزارت امور خارجه

دومین نشست هفتگى آقاى حسن قشقاوى سخنگوى وزارت امورخارجه ایران ظهر سه شنبه (22/5/1387) با خبرنگاران رسانه‌هاى داخلى و خارجى برگزار شد.
یکى ازخبرنگاران با اشاره به ورود غیرمجاز حدود 80 زائر ایرانى به عراق و بازداشت بیش از شش ماهه این زائرین در این کشور و تعلل و کارشکنى دولت عراق نسبت به آزادى این زائرین، علیرغم سپرى شدن مدت شش ماهه قانونی، اقدامات وزارت خارجه را براى آزادى این زائران جویا شد که آقاى قشقاوى با بیان اینکه همواره توصیه دستگاه‌هاى اجرایى و متولیان اجرایى ما به هموطنان این بوده که انجام این سفرها به صورت قانونى باشد و پروسه قانونى طى شود، یادآور شد: ولى ممکن است بعضا روند قانونى با تعلل صورت گیرد و ما بارها از دولت عراق خواسته‌ایم که به انگیزه‌هاى مقدس پشت این سفرها توجه شود.
وى ادامه داد: همواره توصیه ما این است که اگر سفر عاشقانه به منظور زیارت عتبات عالیات در پیش است حتما در چارچوب هاى قانونى صورت گیرد که بعدا گرفتارى‌هایى براى زائران و دل نگرانى‌هایى براى خانواده‌هایشان ایجاد نشود.
آقاى قشقاوى با ذکر این نکته که متأسفانه زمان بازداشت این افراد از حد قانونى فراتر رفته و منجر به نگرانى جدى خانواده هاى آنها شده اظهار داشت: ما موضوع را به طرف عراقى منعکس کرده و از دولت عراق انتظار داریم هر چه زودتر اسباب خلاصى و رهایى این افراد را فراهم کند تا خانواده ها از دل نگرانى درآیند.
سخنگوى وزارت خارجه بار دیگر ضمن توصیه مجدد به انجام این سفر در پروسه قانونى خاطرنشان کرد: وزارت خارجه کاملا پیگیر این ماجراست و سفیر ما نیز در عراق به طور جدى این موضوع را پیگیرى مى کند و امیدواریم هر چه زودتر خبر خوش رهایى آنها را اعلام کنیم.
وى درباره سفر فرداى برهم صالح، معاون نخست وزیر عراق به تهران که سؤال دیگر این خبرنگار بود، با اشاره به سفر نیچروان بارزانی، به تهران گفت: سفر برهم صالح در چارچوب تداوم رایزنى‌ها در سطوح مختلف بین دو کشور انجام مى‌شود.
آقاى قشقاوى با اشاره به حجم گسترده سفرها بین دو طرف گفت: ایران آماده است در جهت شکوفایی، ثبات، امنیت و رفاه مردم عراق همکارى ها با دولت این کشور را ادامه دهد.
سخنگوى وزارت خارجه سفر برهم صالح به تهران را سفرى موفق و گامى موثر در جهت ارتقاى روابط دو جانبه برشمرد.

منبع: سایت وزارت امور خارجهم. ایمانى ::: چهارشنبه 87/5/23::: ساعت 2:51 عصر

خانواده زائران در بند در عراق پس از تجمع روز چهارشنبه (16 مرداد) در مقابل سفارت عراق، نامه‌اى خطاب به مسئولان عالى‌رتبه عراقى تحویل معاون سفیر عراق دادند.
متن کامل نامه به این شرح است:

بسم الله الرحمن الرحیم

رئیس‌جمهور محترم، جناب آقاى طالبانى
نخست‌وزیر محترم، جناب آقاى نورى المالکى
نمایندگان محترم مجلس ملى عراق
شوراى محترم عالى قضایى
همان‌گونه که مستحضرید، ملت ایران (که پیرو و دوستدار اهل بیت پیامبر(ص) هستند)، سالیان درازى را از زیارت عتبات عالیات محروم بودند و در اواخر عمر رژیم فاسد صدام هم که امکان زیارت فراهم شده بود، هرچند از امنیت نسبى برخوردار بودند ولى تسلط چنان رژیم سفاکى بر حرم ائمه ـ علیهم‌السلام ـ حقیقتاً بر زایران ناخوشایند بود.
با سقوط نظام دیکتاتورى، به رغم هرج و مرج و ناامنى‌هاى گسترده، زایران مشتاق همه خطرات را به جان مى‌خریدند و بصورت گسترده رهسپار اماکن مقدسه عراق مى‌شدند.

با استقرار نسبى دولت مردمى در عراق، هرچند اعزام زایرین نظمى به خود گرفت ولى متأسفانه اقدامات سختگیرانه دولت عراق در مورد ایرانیان به بهانه‌هاى مختلفى همچون احتمال قاچاق سلاح، ورود اعضاى القاعده و... به ویژه دستگیرى جمع کثیرى از زوّار ایرانی و حبس طولانى مدّتشان در شرایط بسیار نامطلوب زندانهاى عراق، بازتاب بسیار بدى در میان ملت ایران داشته است.

زندانیان در بند، همه به عشق و محبت اهل بیت پیامبر(ص) ـ که شما و اکثریت ملت عراق هم مفتخر به محبت و ولایت پیامبر و خاندان مطهرش هستید ـ راهى دیار شما شده‌اند، برخى از اینان از قوانین مرزى و بین‌المللى هم اطلاع چندانى نداشته‌اند؛ برخى هم دچار خطا شده و به رغم داشتن گذرنامه، به خاطر تعجیل در سفر و احیاناً سهل‌انگارى ویزا نگرفته‌اند؛ بعضى هم با روادید قانونى از مرز گذشته‌اند. اینان خود را آماده‌ى هرگونه اذیت و آزار اشغالگران ـ که دشمن اسلام و مسلمانانند ـ کرده بودند، اما هیچ‌یک از اینان تصوّر این را هم نمى‌کردند توسط برادران مسلمان عراقى‌شان در بند کشیده شوند و حتى در برخى زندانها ـ مثل زندان بدره ـ مورد آزار و شکنجه مأموران امنیتى عراقى قرار گیرند! انتظار نداشتند مأموران عراقى، اینان را مدتها در بازداشتگاه و زندان نگه دارند و هرچند وقت دادگاهى برایشان تشکیل دهند و بدون اینکه وکیلى داشته باشند و یا به آنان حق دفاعى داده شود، مدّت زندان‌شان را ـ حتى بر خلاف قوانین رسمى عراق ـ تمدید کنند.

عالیجنابان، مسئولان محترم کشور عراق
ما شرایط حساس و بحرانى شما را که اشغالگران مستکبر براى ملت مسلمان عراق ایجاد کرده‌اند، درک مى‌کنیم و از غم ملت عراق هم در غارت و چپاول کشورشان و لگدمال شدن عزت، ناموس و غیرتشان توسط جنایتکاران آمریکایى، انگلیسى و صهیونیستى در رنجیم، اما توجه داشته باشید ایران همیشه ـ حتى در سخت‌ترین شرایط جنگ تحمیلى ـ در کنار ملت عراق بوده است. زمانى که صدام جنگ شهرها را راه انداخت و با موشک‌باران شهرهاى ایران، افراد بى‌گناه و غیر نظامى (از زن و کودک و پیرمرد و پیرزن) را به خاک و خون کشید، رهبران ایران اجازه مقابله به مثل ندادند. زمانى که رژیم ددمنش بعثى مناطق مرزى را با سلاح‌هاى مرگبار شیمیایى بمباران کرد و جمع کثیرى را به شهادت رساند ـ که آثار آن هنوز هم قربانى مى‌گیرد ـ ایران به خود اجازه مقابله به مثل نمى‌داد چرا که هم معتقد و ملزم به رعایت حقوق انسانى بود و هم ملت عراق و بى‌گناهان تحت سیطره نظام طاغوت را دشمن خودش نمى‌دانست.

ملت عراق به ‌خاطر دارند ایران اسلامى، پس از سقوط نظام دیکتاتورى صدام، همه اسیران باقى ‌مانده عراقى را ـ که بیش از سی هزار نفر مى‌شدند ـ از روى رأفت و محبت اسلامى به‌ طور یکجانبه و بدون هیچ چشم‌داشتى آزاد کرد، که اگر پایبند اصول اخلاقى نمى‌بود، مى‌توانست آنان را مدت‌ها به عنوان اهرم سیاسى جهت کسب امتیاز و... نگه دارد.
پس بهانه ناامنى از سوى مرزهاى ایران و احتمال ورود سلاح یا تروریست‌‌ها از مرز ایران، منطقى نیست. خودتان نیک مى‌دانید ـ و لو ابراز نکنید ـ که تروریست‌ها از کجا تغذیه مى‌شوند، در کدام کشور همسایه آموزش مى‌بینند و از کدام مرزها وارد عراق مى‌شوند و چگونه با حمایت اشغالگران و مزدوران وهابى و بعثى‌شان دست به جنایت، ترور و آدم‌کشى مى‌زنند!

البته این زایران هم به‌ خاطر ورود غیر قانونى دچار خطا شده‌اند و بنا بر قوانین ایران هم باید مورد بازخواست قرار گیرند، ولى آیا میان کسانى که فقط به قصد زیارت چند روزه عتبات عالیات مرتکب چنین خطایى شده‌اند با برخى تبعه کشورهاى دیگر که به جرم قاچاق اسلحه و مواد مخدّر دستگیر شده‌اند، هیچ تفاوتى نیست؟
بدون تردید ما به هیچ ‌وجه از نقض قوانین دفاع نکرده و نمى‌کنیم و تخطى از قانون را ناروا مى‌شمریم، اما اقدامات سختگیرانه و حبسهاى طولانى‌مدت را که موجب فروپاشى خانواده‌ها و بدبینى ملت ایران مى‌شود، به صلاح دو ملت ایران و عراق نمى‌دانیم و از شما و مسئولین ایرانى تقاضا داریم پیامدهاى وخیم حبس‌هاى طولانى‌مدت را مدّنظر قرار داده و از این پس مجازات‌هاى دیگرى را جایگزین آن سازید و از همه مهم‌تر کنترل بیشترى در ورودى و خروجىِ مرزها داشته باشید و به ‌جاى برخورد با زایران، با مأموران سهل‌انگار و احیاناً متخلّف با جدّیت برخورد کنید.

جناب رئیس جمهور، آقاى طالبانى
شما خود مدّت مدیدى مهمان ایران بوده‌اید و مهمان‌نوازى ملت مسلمان ایران را از نزدیک لمس کرده و شاهد غم و شادى‌شان بوده‌اید. خودتان را جاى مادرى بگذارید که پدرِ کودک خردسالش از کنار خانواده رفته و حال پس از گذشت یک‌ سال ونیم در زندان‌هاى شما دچار بیمارى روحى و روانى شده است. خودتان را جاى مردى بگذارید که به عشق زیارت امام على و امام حسین و ائمه هدى(ع) عازم کشور دوست و برادر عراق شده و حال در زندان، خبر دردناک از دست‌ دادن همسرش را مى‌شنود و هر شب خواب پریشان فرزندان بى‌پناه و خردسالش را که بى‌سرپرست شده‌اند، مى‌بیند!

جناب رئیس‌جمهور، مسئولان محترم عراق
در ماه شریف شعبان به ‌سر مى‌بریم و در آستانه ماه مبارک رمضان قرار داریم. ما منتظر وعده برخى از مسئولین از جمله نخست‌وزیر محترم عراق ـ که در سفر به ایران قول‌هایى داده بودند ـ هستیم. بدون شک عفو همه زندانیان ایرانى ـ از جمله زائرانى که در نعمانیه زندانى‌اند و اسامى‌شان به پیوست تقدیم مى‌گردد ـ از طرف دولت دوست و برادر عراق مى‌تواند هدیه مبارکى به ملت مسلمان ایران باشد و مایه الفت و برادرى بیشتر دو ملت بزرگ ایران و عراق شود و برخى بدبینى‌هایى را که اقلیتى ـ که خواستار اختلاف دولت و ملت دو کشورند ـ ایجاد کرده‌اند، خنثى نماید و خانواده‌هاى بسیارى را از ناراحتى و نگرانى برهاند.
احتمالاً عده‌ای قلیل که دل به وعده‌هاى اشغالگران خوش کرده‌اند، از تصمیم شجاعانه شما مبنى بر عفو زندانیان ایرانى ناخرسند خواهند بود و ممکن است در مقابل این تصمیم مقاومت هم بکنند، اما مطمئناً اراده ملت و دولت عراق بر کارشکنى آنان چیره خواهد شد.
بدانید قطعاً ملت شریف ایران این هدیه با ارزش را از یاد نخواهد برد و خانواده‌هاى مظلوم آنان دعاگوى شما و ملت عراق خواهند بود.
خانواده‌هاى زایران ایرانى زندانی شده در عراق
مرداد ماه 1387 - شعبان المعظّم 1429


م. ایمانى ::: پنج شنبه 87/5/17::: ساعت 7:57 عصر

جمعی از اعضای خانواده‌های زایران ایرانی به اسارت گرفته شده توسط نیروهای آمریکایی در عراق بعد از ظهر امروز مقابل مجلس شورای اسلامی تجمع کردند.
این افراد که تعدادشان حدود 30 تا 40 نفر است از خانواده زائرانی هستند که از 21 ماه قبل در اسارت نیروهای اشغالگر امریکایی در عراق به سر می برند.
تجمع کنندگان حمایت مجلس را برای پیگیری آزادی این اسرا خواستار هستند.

منبع: شهاب نیوزم. ایمانى ::: چهارشنبه 87/5/16::: ساعت 9:32 عصر

جمعی از خانواده‌های زائران ایرانی در اسارت عراق، صبح روز چهارشنبه با تجمع در مقابل سفارت این کشور در تهران خواستار آزادی هر چه سریع‌تر این زائران شدند.
به گزارش خبرنگار سیاسی ـ خارجی خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، صبح امروز تعدادی از خانواده‌های زائران ایرانی در بند نیروهای کشور عراق با دادن شعار "ما خواهان آزادی زائران اسیر در عراق هستیم" در مقابل سفارت این کشور در تهران تجمع کرده و مطالبات خود را مطرح کردند.
در میان تجمع‌کنندگان دست نوشته‌هایی چون "بیست و یک ماه اسارت به جرم زیارت"، "بای ذنب سجنت"، "زائران ایرانی باید آزاد گردند"، "نطالب اطلاق السراح ابنا ءالمسجونین فی العراق"، دیده می‌شد.
این تجمع‌کنندگان در ادامه اعتراض خود به طولانی شدن اسارت زائران ایرانی که از دو سال پیش به اسارات نیروهای عراقی در آمده‌اند، با سردادن شعارهایی چون "به خاطر زیارت شایسته نیست اسارت"، "هر مسوولی که صدای ما را می‌شنود به داد دل ما برسد" به اعتراض خود ادامه دادند.
به گزارش ایسنا و به گفته‌ی این تجمع‌کنندگان بستگان آن‌ها از دو سال پیش با هدف زیارت به کشور عراق سفر کرده‌اند و از آن تاریخ در اسارت نیروهای عراقی هستند و هنوز هیچ اقدام جدی برای آزادی آن‌ها از سوی سفارت عراق و مسوولان این کشور انجام نشده است.
گفتنی است در ادامه این تجمع و با همکاری پلیس دیپلماتیک، پنج نفر به نمایندگی از تجمع‌کنندگان به داخل سفارت عراق رفتند تا مطالبات خود را به گوش مسوولان سفارت عراق برسانند.م. ایمانى ::: چهارشنبه 87/5/16::: ساعت 9:27 عصر

صبح امروز تجمع خانواده‌هاى زائران زندانى جلوى سفارت عراق برگزار شده و نامه‌اى خطاب به مسئولین عراقى تحویل معاون سفیر عراق در تهران شد.

خبرهاى تکمیلى به همراه متن نامه متعاقباً در وبلاگ منتشر خواهد شد.م. ایمانى ::: چهارشنبه 87/5/16::: ساعت 1:30 عصر

زائران زندانی در عراق فراموش نشوند

دکتر شریف لکزایى


باید به سخنگوى جدید وزارت امور خارجه یادآور شویم هم اینک ایرانیان زیادی، که به قصد زیارت و بدون دریافت مجوزهاى لازم به عراق سفر کرده اند، در زندان‌هاى دولت عراق در بند هستند. این زندانیان، به دلیل طولانى شدن مدت زندان، دچار رنج‌هاى مضاعف روحى و روانى شده‌اند و طبق شنیده‌ها، حال برخى از آنان وخیم گزارش شده است.


نخستین نشست خبرى سخنگوى جدید وزارت امور خارجه و تأکید بر پى‌گیرى جدى پرونده نصرالله تاجیک، دیپلمات دربند ایرانى نیروهاى انگلیسی، مایه مسرت شد. در این نشست مطبوعاتى قشقاوى از پى‌گیرى تلاش‌ها براى آزادى دیپلمات‌هاى ایرانی، که بیش از یک سال پیش توسط نظامیان امریکایى در اربیل عراق ربوده شده بودند خبر داد. این تأکیدات مبین نگاه روشن این مقام وزارت امور خارجه نسبت به شهروندان و اتباع جمهورى اسلامى در دیگر کشورها است. اما این تمام ماجرا نیست.
در همین مصاحبه از وى درباره سربازان ایرانی، که توسط گروهک خودفروخته و تروریست موسوم به جندالله در استان سیستان و بلوچستان ربوده شده و طبق گفته‌ها به کشور پاکستان منتقل شده‌اند، نیز سؤال شد که در پاسخ به ذکر این نکته اکتفا کرده است که «در این باره گزارشى از وزارت کشور درخواست کرده‌ایم که هنوز به دستمان نرسیده است»! و روشن است که وزارت خارجه هم در این زمینه کارى انجام نداده است و همچنان منتظر دریافت گزارش است!
این پاسخ نشان مى‌دهد اهمیت حفظ جان شهروندان و اتباع ایرانى در تمامى اجزاى دولت جارى و سارى نیست و یا لااقل آن گونه که باید از اهمیت قابل توجهى برخوردار نیست. جالب این که در چند روز گذشته معاون امنیت وزارت کشور در گفت و گویى که در رسانه‌ها منتشر شد مدعى شد سفر سرپرست وزارت کشور به پاکستان ربطى به گروگان‌هاى ناجا نداشته است! لابد وزارت کشور گرفتار تهیه گزارش براى وزارت امور خارجه است تا در آزادى سربازان ایرانى بعد از دو ماه اقدامى صورت گیرد!
به هر حال از این موارد که بگذریم باید به سخنگوى جدید وزارت امور خارجه یادآور شویم هم اینک ایرانیان زیادی، که به قصد زیارت و بدون دریافت مجوزهاى لازم به عراق سفر کرده اند، در زندان‌هاى دولت عراق در بند هستند. این زندانیان، به دلیل طولانى شدن مدت زندان، دچار رنج‌هاى مضاعف روحى و روانى شده‌اند و طبق شنیده‌ها، حال برخى از آنان وخیم گزارش شده است.
گرچه حضور غیرقانونى زائران ایرانى در عراق قابل توجیه نیست اما وظیفه وزارت امور خارجه در این زمینه چیست؟ متأسفانه طبق گفته خانواده‌هاى این زندانیان، اقدامى براى آزادى این عزیزان و تغییر وضعیت و کاهش آلام آنان از سوى وزارت امور خارجه انجام نگرفته است. در برخى از موارد برخى از این عزیزان بیش از یک سال است که در زندان‌هاى دولت عراق بوده‌اند و خانواده‌هاى آنان به رغم پى‌گیرى‌هاى گسترده از زندانى بودن آنان مطلع نبوده و متأسفانه وزارت امور خارجه هم در این زمینه کارى انجام نداده است.
بگذریم از نامهربانى‌هاى دولت و مسؤولان عراق که از وضعیت به وجود آمده سوء استفاده کرده و تضییقات فراوانى را فراروى چنین زائرانى ایجاد کرده است و آنان را از حداقل امکانات نیز بى‌بهره گذاشته است که شایسته نیست.
موارد برشمرده شده تنها مربوط به مشکلاتى است که در همین چند ماه و چند سال رخ داده است. برخى پرونده‌ها نیز وجود دارد که 30 سال از آن گذشته و متأسفانه هنوز به وضعیت روشنى نرسیده است. سرنوشت امام موسى صدر، رهبر ایرانى شیعیان لبنان و متفکر برجسته جهان اسلام، از این قبیل است. گرچه گفته مى‌شود در این مدت بسیار طولانى اقداماتى انجام گرفته اما اقدامات ادعا شده نتیجه روشن و مشخصى دربرنداشته و سرنوشت امام موسى صدر همچنان در ابهام است.
لازم به یادآورى نیست که وزارت امور خارجه و سخنگوى تازه نفس آن هم خود را جزم کند تا پرونده همه شهروندان و اتباع ایرانى را در هر نقطه از دنیا به بهترین وجه و با انگیزه انسانى و اسلامی، ملى و کارى خود پى‌گیرى کند و تا حصول نتیجه از پاى ننشیند و پرونده همه شهروندان و اتباع ایرانى را در هر گوشه دنیا با جدیت پى‌گیرى کند. همین‌ها نقطه شروعى است براى آزمون دستگاه دیپلماسى و جدى بودن تحولات.


منبع: خبرگزارى انتخابم. ایمانى ::: چهارشنبه 87/5/16::: ساعت 7:0 صبح

کد خبر: 14874 تاریخ انتشار: 15 مرداد 1387

جمعی از خانواده‌های افراد دربند در زندان‌های عراق به دلیل ورود غیر مجاز، بر آنند تا روز چهارشنبه مقابل سفارت عراق تجمعی داشته باشند و نسبت به رفتار غیر دوستانه کشور عراق و نیز عدم پی گیری وضعیت زنان توسط وزارت امور خارجه اعتراض خود را به گوش مسئولان برسانند.
یکی از این افراد در پیامی به «تابناک» نوشت: وضعیت زائران ایرانى که در زندانهاى عراق به‌سر مى‌برند، بسیار وخیم است. این افراد از حداقل امکانات بهداشتى، تغذیه‌اى و رفاهى برخوردار نیستند. برخی مسئولین کشور هم اینها را ـ که جرمشان فقط بى‌توجهى در نداشتن ویزا بوده ـ در کشور غریب رها کرده‌اند. سفارت هم تقریباً هیچ کار قابل ملاحظه‌اى نکرده است.
متأسفانه عراقى‌هاى مسئول ـ مخصوصاً در زندان‌ها ـ بسیار بد عمل مى‌کنند و گویى مى‌خواهند از ایرانیان انتقام یگیرند. حتى در سال گذشته به گفته زندانیان، مأمورین امنیتى عراقى در زندان بدره، زندانیان را بخاطر دعا و مراسم مذهبى مورد ضرب وشتم و شکنجه قرار داده بودند.
با اینکه طبق قانونشان، مجازات تجاوز مرزى شش ماه زندان است، چند روز مانده به شش ماه، در دادگاه فرمایشى ـ که نه وکیلى دارند، نه اجازه دفاع به زندانیان مى‌دهند ـ مجازاتشان را به یک سال و دو سال، و در دادگاهى دیگر به 4 سال و شش سال تبدیل مى‌کنند و سفارت جمهورى اسلامى حتى پیگیر گرفتن وکیل هم برایشان نیست!
برخى از آنان به خاطر همین وضعیت ناامیدى و بلاتکلیفى و عدم توجه ـ و در واقع بى‌خیالى مسئولین ایرانى ـ دچار ناراحتى روحى و بیمارى افسردگى شده‌اند! چند نفر را در زندان «نعمانیه» سراغ داریم که به خاطر همین بیمارى، دو ماه هست با هیچ کس ـ حضورى یا تلفنى ـ یک کلمه حرف نزده‌اند.
جمعى از خانواده‌هاى این مظلومین قصد دارند چهارشنبه (16 مرداد) از ساعت 8 صبح جلوى سفارت عراق در تهران تجمع کنند و از مسئولین عراقى خواستار آزادى عزیزانشان شوند و از مسئولین کشور ـ بخصوص وزارت امور خارجه ـ هم خواستار رسیدگى به وضعیت معیشتى آنان و پیگیرى جدى براى آزادى‌شان شوند.

منبع: سایت تابناکم. ایمانى ::: چهارشنبه 87/5/16::: ساعت 7:0 صبح

نامه‏ی خانواده های دربند در زندان های عراق به «انتخاب»
شکنجه زندانیان ایرانی در عراق؛ مسئولان وزارت حارجه کاری کنند

خبرگزاری انتخاب: متأسفانه عراقى‌هاى مسئول ـ مخصوصاً در زندانها ـ بسیار بد عمل مى‌کنند و گویى به واسطه جنگ 8 ساله مى‌خواهند از ایرانیان انتقام یگیرند. حتى در سال گذشته به گفته‌ى زندانیان، مأمورین امنیتى عراقى در زندان بدره، زندانیان را بخاطر دعا و مراسم مذهبى مورد ضرب وشتم و شکنجه قرار داده بودند.با اینکه طبق قانونشان، مجازات تجاوز مرزى شش ماه زندان است، چند روز مانده به شش ماه، در دادگاه فرمایشى ـ که نه وکیلى دارند، نه اجازه دفاع به زندانیان مى‌دهند ـ مجازاتشان را به یک سال و دو سال، و در دادگاهى دیگر به 4 سال و شش سال تبدیل مى‌کنند. و سفارت جمهورى اسلامى حتى پیگیر گرفتن وکیل هم برایشان نیست!.

14 مرداد ماه 1387

خبرگزاری انتخاب:

جمعی از خانواده های دربند در زندان های عراق که به دلیل ورود غیر مجاز به عراق ماه‌ها است زندانی شده‌اند، با ارسال نامه‌اى به «انتخاب» ، خواستار رسیدگی فوری مقامات وزارت خارجه برای آزادی این زندانیان شدند.
به گزارش خبرگزاری «انتخاب»، خانواده‏ی این زندانیان در بند بر آنند که روز چهارشنبه مقابل سفارت عراق تجمعی داشته باشند و نسبت به رفتار غیر دوستانه کشور عراق و نیز عدم پی‏گیری وضعیت زندانیان توسط وزارت امور خارجه اعتراض خود را به گوش مسؤولان محترم برسانند.

متن کامل این نامه در پی می آید:

مدیر محترم خبرگزاری انتخاب

با سلام و تحیت
وضعیت زائران ایرانى که در زندانهاى عراق به‌سر مى‌برند، بسیار وخیم است.
از حداقل امکانات بهداشتى، تغذیه‌اى و رفاهى برخوردار نیستند. مسئولین کشور هم همه‌ى اینها را ـ که جرمشان فقط بى‌توجهى در نداشتن ویزا بوده ـ در کشور غریب رها کرده‌اند. سفارت هم تقریباً هیچ کار قابل ملاحظه‌اى نکرده است. این مظلومین به عشق امام حسین و اهل بیت(علیهم‌السلام) به آنجا رفته‌اند و زیارت نکرده به دام عراقى‌ها افتاده‌اند.
متأسفانه عراقى‌هاى مسئول ـ مخصوصاً در زندانها ـ بسیار بد عمل مى‌کنند و گویى به واسطه جنگ 8 ساله مى‌خواهند از ایرانیان انتقام یگیرند. حتى در سال گذشته به گفته‌ى زندانیان، مأمورین امنیتى عراقى در زندان بدره، زندانیان را بخاطر دعا و مراسم مذهبى مورد ضرب وشتم و شکنجه قرار داده بودند.
با اینکه طبق قانونشان، مجازات تجاوز مرزى شش ماه زندان است، چند روز مانده به شش ماه، در دادگاه فرمایشى ـ که نه وکیلى دارند، نه اجازه دفاع به زندانیان مى‌دهند ـ مجازاتشان را به یک سال و دو سال، و در دادگاهى دیگر به 4 سال و شش سال تبدیل مى‌کنند. و سفارت جمهورى اسلامى حتى پیگیر گرفتن وکیل هم برایشان نیست!.
برخى از آنان بخاطر همین وضعیت ناامیدى و بلاتکلیفى و عدم توجه ـ و در واقع بى‌خیالى مسئولین ایرانى ـ دچار ناراحتى روحى و بیمارى افسردگى شده‌اند! چند نفر را در زندان نعمانیه سراغ داریم که بخاطر همین بیمارى، دو ماه هست با هیچ کس ـ حضورى یا تلفنى ـ یک کلمه حرف نزده‌اند.
جمعى از خانواده‌هاى این مظلومین قصد دارند چهارشنبه (16 مرداد) از ساعت 8 صبح جلوى سفارت عراق در تهران تجمع کنند و از مسئولین عراقى خواستار آزادى عزیزانشان شوند و از مسئولین کشور ـ بخصوص وزارت امور خارجه ـ هم خواستار رسیدگى به وضعیت معیشتى آنان و پیگیرى جدى براى آزادى‌شان شوند.
بدون شک، پوشش خبرى مناسب در رسانه‌هاى کشور مى‌تواند درد دل خانواده‌هاى چشم انتظار را به گوش مسئولین ایرانى و عراقى برساند و زمینه‌ساز به‌سر رسیدن انتظارشان شود.
خواهشمندیم شما و همکارانتان در این درخواست انسان‌دوستانه در کنارمان بوده و با درج خبر و تصاویر تجمع و انعکاس نامه‌شان به مسئولین عراقى و احیاناً مصاحبه با خانواده‌ها، یارى‌گرمان در رسیدن به هدف ـ که آزادى زائران در بند است ـ باشید.

با تشکر فراوان
از طرف جمعى از خانواده‌هاى زندانیان
* * *
از انعکاس مطلوب خبر توسط خبرگزارى انتخاب تشکر کرده و از همه‌ى رسانه‌ها عاجزانه درخواست پوشش خبرى تجمع و انعکاس مشکلات زندانیان را داریم.
اجرکم عندالله
م. ایمانىم. ایمانى ::: سه شنبه 87/5/15::: ساعت 12:18 عصر

على‌رضا الماسى (اهل همدان) که به همراه 53 نفر دیگر در مهرماه 1386 از زندان نعمانیه عراق آزاد شده، نحوه ورود به خاک عراق و دستگیرى‌اش را چنین بیان مى‌کند: به اتفاق 31 نفر از زائرین ایرانى در دهه محرم الحرام سال 85 به قصد زیارت کربلا وارد خاک عراق شدیم که بلافاصله توسط نیروهاى عراقى دستگیر شده و به بازداشتگاه انتقال یافتیم.
وى گفت: مدت 9 ماه را در زندان‌هاى بدره و نعمانیه گذراندیم که هر لحظه آن کشنده و غیرقابل تحمل بود.
او اظهار داشت: با الگو گرفتن از آزادگان عزیز و با هدف روحیه دادن به اسرا همه روزه برنامه‌هاى مذهبى و ورزشى توسط اسرا در زندان‌هاى عراق برگزار مى‌شد که متأسفانه در زندان بدره گروهى از نیروهاى امنیتى زندان که شیعه نبودند با اجراى برنامه‌هاى مذهبى در زندان مخالفت نموده و تمامى اسرا را مورد ضرب و شتم قرار مى‌دادند و تعدادى نیز در این خصوص مجروح شدند و این حادثه به مسئولان ارشد عراقى و سازمان ملل گزارش شد.
مصطفى طاهرى نیز در ادامه از کمبود امکانات شامل برق و آب و غیره در زندان‌هاى عراق سخن گفت افزود: نبود امکانات بهداشتى باعث بروز بیمارى‌هاى خارش و گال در بین زندانیان شده است.
وى اظهار داشت: جالب است بدانید در زندان‌هاى عراق به دلیل کمبود جا هر نفر براى خواب باید از دو موزائیک استفاده کند که این روش در زندان به کارتن خوابى معروف بود و باعث شده بود زندانیان نیز از بى‌خوابى رنج ببرند.
وى در پایان گفت: بیشتر زندانیان عراق را افغانى‌ها تشکیل مى‌دهند که به جرم حمل کالاى قاچاق، اسلحه و... دستگیر شده‌اند.
شایان ذکر است در حال حاضر حدود 25 هزار شهروند عراقى و خارجى در زندان‌هاى این کشور نگهدارى مى‌شوند که به دلیل هرج و مرج حاکم بر عراق و حضور نیروهاى اشغالگر هر لحظه جانشان در خطر است و گرسنگی، بیماری، نبود امکانات بهداشتى – درمانی، بهانه‌گیرى‌هاى بى‌مورد و شکنجه‌هاى گاه و بى‌گاه عده‌اى از نیروهاى امنیتى عراق و اشغالگران آمریکایى، این زندان‌ها را وحشتناک‌تر از زندان‌هاى صدام کرده است.


منبع: روزنامه هگمتانهم. ایمانى ::: یکشنبه 87/5/13::: ساعت 2:13 عصر

به نام خداوند قادر متعال

این اسامى بصورت تلفنى از خود زندانیان گرفته شده است

متأسفانه مسئولین پیگیر جدى مشکلات آنان نیستند

آنها هم از همه کس ناامید شده‌اند و برخى از دادن اسمشان خوددارى مى‌کردند

برخى از آنان دچار افسردگى و ناراحتى روحى‌اند

به هر مسئولى که مى‌شناسید، جهت پیگیرى آزادى‌شان سفارش کنید

اسامى این مظلومان را به همراه لینک وبلاگ منتشر کنید

و براى آزادى‌شان دعا کنید

شاید خداوند گشایشى برایشان ایجاد کند

اسامى زندانیان ایرانى در زندان نعمانیه عراق:

1 سعید اورک فرزند جمشید از خوزستان

2 محمد بشیرى فرزند رسول از تبریز

3 على بشیرى فرزند على‌اکبر از کرمانشاه

4 محمد پارسا فرزند جمشید از تهران

5 هشام جنابى فرزند جاسم از اصفهان

6 احمدرضا چوپانى فرزند سفرعلى از اصفهان

7 یدالله حاتمى فرزند رحیم از اصفهان

8 رسول خزاعى از همدان

9 فریدون دارشى فرزند کرم از ایلام

10 هوشنگ درّى فرزند علیجان از اصفهان

11 حسن سبحانى‌مجد فرزند غلامحسین از قم

12 حسین سلمانى فرزند محمد از همدان

13 رضا سلیمانى فرزند محمد از همدان

14 هادى طاهرى فرزند نادر از همدان

15 مرتضى عالمیان فرزند حاج آقا از همدان

16 حبیب عزیزى فرزند محمدحسن از اراک

17 بهرام فرشیدى فرزند على از تهران

18 حسنعلى کمالى فرزند محمدعلى از اصفهان

19 حسن گودرزى فرزند محمدباقر از تهران

20 اسد میرزایى فرزند محمد از همدان

21 حسین نادرى فرزند عزیزالله از اصفهان

22 حسن نظرى فرزند محمد از همدان

23 محمدحسین یاسینى فرزند على از تهران
24. مهدى مشایخى فرزند مصیب از تهران
25. بهروز سلگى از نهاوند


خانواده‌هایى که اطلاعى از سایر زندانیان دارند، اسامى‌شان را جهت درج در وبلاگ به ایمیل m.imaani@gmail.com  ارسال کنند و یا در بخش نظرات وبلاگ درج نمایند.م. ایمانى ::: شنبه 87/5/12::: ساعت 7:49 عصر

<      1   2   3      >

لیست کل یادداشت های این وبلاگ